
CompetentNL is live. Met de startconferentie op 24 september jl. en de symbolische uitreiking van de eerste API-key aan staatssecretaris Jurgen Nobel, heeft Nederland een nationale standaard voor het beschrijven van vaardigheden.
Ruim 220 vertegenwoordigers uit onderwijs, sectoren, beleid, arbeidsmarkt en softwareontwikkeling woonden de conferentie in het Bossche Koning Willem I College bij.
“Ik geloof in een arbeidsmarkt waarin zoveel mogelijk mensen mee kunnen doen. Te vaak wordt gekeken naar wat mensen níet kunnen – of naar diploma’s die ontbreken. Dat is kortzichtig. Het gaat erom wat mensen juist wél kunnen”, aldus de staatssecretaris. “CompetentNL maakt die verandering mogelijk: van denken in vinkjes naar denken in vaardigheden. En dat is hard nodig. Door vergrijzing en krapte op de arbeidsmarkt moeten we alle talent benutten. Vaardigheden moeten erkend én herkend worden. Vandaag zetten we een grote stap in die richting. De basis ligt er – nu is het aan ons allemaal om deze taal te gaan spreken. Want alleen dan kunnen we de potentie van CompetentNL verzilveren.”
Inzicht in CompetentNL met de viewer
Met CompetentNL ging ook de Viewer live: een online overzicht en zoekmogelijkheid van de vaardigheden, kennisgebieden, beroepen en opleidingsnormen van CompetentNL. De viewer toont ook onderlinge relaties en de relaties met andere standaarden.
Beweging naar de skillgerichte arbeidsmarkt
CompetentNL vormt het informatiefundament voor een arbeidsmarkt en onderwijs op basis van skills. Waarom dat nodig is, vertelden voorzitter van de Sociaal-Economische Raad Kim Putters (videoboodschap) en Peer van Summeren, lid van de Raad van Bestuur van het Koning Willem I College in hun welkom. Daarin onderstreepten zij het belang van leven lang ontwikkelen en (regionale) samenwerking.
Landelijke skillsagenda
Judith Duveen (UWV) en Jurre de Haan (VNO-NCW/MKB Nederland) bezegelden hun samenwerking en ambitie op het gebied van skills in een landelijke skillsagenda. Hierin bundelen UWV, VNO NCW en MKB Nederland hun krachten om de toepassing van skills in werving, selectie, scholing en matching te versnellen. Doelen zijn onder andere het benutten van onbenut arbeidspotentieel, kennisdeling over skillsgericht opleiden en werven en het verkleinen van de mismatch op de arbeidsmarkt.
Toepassingen voor eindgebruikers
Veel van de deelnemers aan de startconferentie zijn mogelijke eindgebruikers van CompetentNL. Zij moeten nu stappen zetten en kijken welke toepassingen passen bij de doelen en visie van hun sector, arbeidsmarktregeio etc. Een aantal partijen van de Community of Practice van CompetentNL pitchte kort de mogelijkheden. Denk aan zoeken in opleidingen op basis van skills, skills matching tools, skills dashboards, loopbaanadviesplatforms, curriculumontwikkeling, arbeidsmarktanalyses, digitale leerportfolio’s en skillspaspoort tools.
API-keys en actiekaarten
Matthijs Akkenaar, programmamanager bij het A&O-Fonds Provincies, zette de deelnemers met een energizer in de actiestand, met tips om morgen daadwerkelijk wat te gaan doen met de API-key tot CompetentNL.
Tijdens het daarna volgende Café Pensant legden Jennifer de Boer (Werkgeversorganisatie in Zorg en Welzijn) en Feite Hofman (OCW) de deelnemers vragen en dilemma's voor. “Stel je bent een werkgever in zorg en welzijn? Welke stappen zou je zetten om aan de slag te gaan met CompetentNL? En waarbij zou je ondersteuning inroepen?” en “Wat is voor jullie het belangrijkste waar het ministerie van OCW (de nieuwe minister) in relatie tot CompetentNL en skills vanaf morgen op moet inzetten?”
Deelnemers kwamen tot interessante gesprekken en bruikbare suggesties, die warm werden ontvangen. Een energieke en toch beetje feestelijke dag. Want de basisversie van CompetentNL is ook het eerste echte resultaat van een Nationaal Groeifondsproject dat oplevert. Daarom onderstreepte Jakob van der Waarden, directeur van het Nationaal Groeifonds, nogmaals het belang van kijken naar skills door alle sectoren heen. Ook beloofde hij CompetentNL bij de andere LLO-projecten van het NGF onder de aandacht te brengen.
CompetentNL-onboarding voor ontwikkelaars Online onboarding
Vanaf nu is het mogelijk om gebruik te maken van CompetentNL. Ben jij een toolbouwer, ontwikkelaar of dataleverancier? Wil je je registreren, inloggen en direct aan de slag met de API-key of SPARQL-endpoint, of de technische documentatie ophalen? Heb je behoefte aan extra toelichting of wil je vragen stellen aan het supportteam?
Op dinsdag 30 september tussen 13.00 en 14.30 uur organiseert het supportteam van CompetentNL een online onboarding, speciaal voor iedereen die direct aan de slag wil en behoefte heeft aan extra toelichting. Tijdens de sessie is er volop gelegenheid om vragen te stellen.Wil je daarbij aanwezig zijn? Meld je dan aan via info@competentnl.nl